Відкритий урок з фізики у 8 класі
Розв*язування задач з теми Робота, енергія, потужність.
(відкритий урок з фізики в 8 класі)
Мета:
Дидактична: повторити, узагальнити й поглибити знання учнів з теми. Удосконалити навички групової та індивідуальної роботи.
Розвивальна: розвивати спостережливість, кмітливість, уміння швидко
переключати увагу. Розвивати логічне мислення, уміння знаходити правильне рішення. Формувати вміння застосовувати індуктивний і дедуктивний методи.
Виховна. формування таких моральних якостей, як доброзичливість, взаєморозуміння, колективізм, почуття взаємної відповідальності, уміння гідно відстоювати свою точку зору в процесі групової роботи. Формувати інтерес до фізики на основі зв 'зку її з життям, технікою, побутом.
Приклади і матеріали: штативи, набори тягарців і кульок, похила площина, бруски, жолоб.
Девіз уроку:
Гей, нумо, друзі, в тісному крузі
Гей, нумо, друзі, в тісному крузі
Фізику ми прославляймо,
Довгого віку, щастя без ліку
Фізикам всім побажаймо.
Формули точні, мудрі закони
Завжди на службі людині.
Фізика з нами в школі і вдома
Кожної ночі і днини.
Мчать по орбітах всі електрони,
Яблука падають в трави.
І хоч ми з вами ще не Ньютони,
Фізику вивчим на славу.
Знати природу, вміти в ній жити,
Щоб стало в світі світліше.
Фізика зможе всіх нас навчити,
Фізика найцікавіша.
Методика проведення.
Учні класу поділені на 3 команди. Гра відбувається в три тури. Кожна правильна відповідь оцінюється в два бали.
І тур. Команда №1 ("Робота")
- Одиниці виміру роботиї?
- Які вирази має механічна робота?
- Який вираз має робота сили тяжіння?
- Хлопчик , що плив в човні навантаженому камінням, втратив весла. Як дібратися до берега, не торкаючись води?
Команда № 2 ("Енергія")
- Який вираз має кінетична енергія?
- Одиниці виміруенергії
- Чому дорівнює кінетична енергія нерухомого тіла?
- Який вираз має потенціальна енергія тіла піднятого над землею?
Команда № З ("Потужність")
- Який вираз має потужність?
- Одиниці вимірупотужності.
- Як знайти потужність знаючи, яку швидкість розвиває тіло?
- У скільки разів треба збільшити потужність двигуна автомобіля, щоб швидкість збільшити в 2 рази?
II тур. Команда №1
Від яких величин залежить робота сили тяжіння?
У якому випадку сила виконує додатну, а в якому - від'ємну роботу?
Команда №2
Від яких величин залежить кінетична енергія тіла?
Які енергії матиме тіло у верхній точці і в момент падіння на землю?
Команда №3
Від яких величин залежить потужність двигуна?
Чому водій, переїжджаючи на гіршу дорогу, переключає автомобіль на нижчу передачу, тобто зменшує швидкість?
III тур РОЗВ*ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Робота та перетворення енергії
- Взаємодія тягарця і шарика, що котиться в жолобі. Пояснити перетворення енергії.
- Перетворення енергії кульки під час коливання.
- Взаємодія кульки із тягарцем на нитках, після взаємодії рухається тільки кулька.
- Рух по похилій площині:
а) як знайти механічну роботу?
б) як знайти роботу сили тяжіння?
Команда №1 ("Робота")
1 Задача. За допомогою копра металевий тягар масою 800 кг підняли на 6 м, а потім дали йому вільно впасти. Внаслідок удару металевого тягаря об верхній кінець палі вона заглибилась в грунт на 30 см. Визначити силу опору грунту.
Дано:
m=800 кг
S=0,3м
g=10Н/кг
h=6 м
Fo=?
------
Розв’язання:
Потенціальна енергія металевого тягаря масою 800 кг, піднятого на висоту 6 м піде на роботу по збиванню палі.
En=mgh; A=FoS;
En=A;
FoS=mgh;
Fo=mgh/S;
Fo=800×10×6/0,3=160000(Дж) ;
Відповідь: Fo=160000 Дж=160 кДж.
- 2 Задача: Яка робота виконується, коли кран піднімає вантаж масою 10 т на висоту 30 м?
Дано:
h=30 м
g=10 H/кг
m=1000 кг
А - ?
------
Розв’язання:
A=1000 кг×10H/кг×30м =3000000Дж
Відповідь: А=3000 кДж.
Команда № 2 ("Енергія")
- Задача1. М’яч, масою 2 кг кинули вертикально вгору на висоту 10 м. Через деякий час він упав на землю. Які перетворення енергії відбуваються при цьому? Яка потенціальна енергія у верхній точці?
Дано:
h = 10 м.
g=10 H/кг
m = 2кг.
Еп – ?
------
Розв’язання:
Eп= mgh
.Еп = 2кг.•10н/кг.•10 м.= 200Дж
Відповідь: Еп= 200Дж.
Задача2. Вантаж масою 2 т піднятий автокраном на висоту 5 м. Яка потенціальна енергія вантажу?
Дано:
h=5 м
g=10 H/кг
m=2000 кг
Еп – ?
------
Розв’язання:
Eп= mgh
.En=2000 кг×10Н/кг×5 м=100000Дж=100кДж.
Відповідь: Еn=100Дж.
Команда № З ("Потужність")
Задача. Ліфт, маса якого з вантажем 500 кг, піднявся на висоту 30 м за 40с. Визначити потужність двигуна ліфта.
Дано:
m = 500 кг N = A/t;
h = 30 м A = Fh = mgh;
t = 40 c N = mgh/t;
g=10 H/кг N = 500кг 10H/кг 30м / 40c = 3750Вт.
N - ?
Відповідь: N=3750 Вт.
Задача. При швидкості польоту 900 км/год усі чотири двигуни літака Ил-62 розвивають потужність 30 МВт. Обчислити силу тяги одного двигуна в цьому режимі роботи.
Дано:
v = 900 км/год N = Fv;
N = 30 МВт F = N/v;
k = 4 F1 = F/k; F1 = N/vk;
F1 - ? 900 км/год = 250 м/с:
30 МВт = 30 000 000 Мвт;
F1 = 30 000 000 Вт / 250м.с 4=30000 H = 30 кH..
Відповідь: Сила тяги одного двигуна 30 000 H = 30 кН.
Оцінювання
Кожний учень ставить кожному учню групи і собі таку оцінку, яка відповідає праці кожного на уроці. Вчитель визначає середній бал і виставляє оцінку, яку визначили самі учні.
Домашнє завдання: Повторити параграфи - 52, 53, 55-58 .
Авторська розробка:
Тема уроку: Фізика - наука про природу.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань і вмінь учнів.
Мета:
дидактична - закріпити набуті учнями знання з основних понять фізики, вміння розрізняти явища природи та характеризувати їх, вміння визначати ціну поділки вимірювальних приладів, використовувати префікси для утворення кратних одиниць вимірювання, розрізняти поняття фізичне тіло і речовина, фізична величина і одиниці вимірювання;
розвиваюча - розвивати вміння володіти фізичними термінами; спостерігати за фізичними явищами та класифікувати їх; користуватись вимірювальними приладами, потяг до самоосвіти;
виховна - виховувати вміння працювати у групі та почуття взаємодопомоги, самоповагу, впевненість у собі.
Методи проведення уроку: бесіда, робота в групах, індивідуальна робота. Методичні вказівки:
Оскільки вся робота під час уроку проводиться у групах, необхідно клас заздалегідь розділити на групи по 5-6 чол. У кожній групі обирається капітан, який вестиме облік здобутих результатів кожним членом групи та всією групою разом, стежитиме за виконанням наданих завдань. Для полегшення їх роботи доцільно виготовити картку:
№п/п |
Прізвище та ім'я |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
всього |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
всього |
|
|
|
|
|
|
|
|
Хід уроку
- Підготовка до роботи (1хв.)
- Повторення і систематизація набутих знань.
1) Розминка. Учні команд по-порядку відповідають на запитання вчителя. Кожне запитання оцінюється 1 балом. (10 хв.)
- Що вивчає фізика?
- Які природничі науки ви ще знаєте?
- Що називається фізичним тілом?
- Що називається фізичним явищем?
- Перерахуйте види фізичних явищ.
- Які явища належать до механічних?
- Які явища є звуковими?
- Які явища є тепловими?
- Що таке речовина?
- Які методи наукового пізнання ви знаєте?
- Що називається матерією?
- Що називається фізичною величиною?
- Що таке одиниці вимірювання фізичної величини?
- Що таке вимірювальні прилади?
- Що називається ціною поділки?
- Як визначити ціну поділки приладу?
- Що називається фізичним терміном?
- Що таке макросвіт?
- Що таке мегасвіт?
- Що таке мікросвіт?
- Що називається взаємодією двох тіл?
- Що таке сила?
- Назвіть відомі вам сили.
- Що називається силою тяжіння?
- Що таке сила тертя?
- Що таке сила пружності?
- Що називається деформацією?
- Які сили характерні для мегасвіту?
- Як називається прилад для вимірювання атмосферного тиску?
- Скільки полюсів має магніт?
- Що таке електризація тіл?
2) «Знайди відповідність». (10 хв). Учням пропонується завдання на картці, де потрібно: а,б) вписати перелічені слова у відповідний стовпчик таблиці; знайти відповідність між: в) фізичною величиною і вимірювальним приладом; г) тілом і речовиною; д)фізичною величиною і одиницею вимірювання. Кожне завдання оцінюється у 2 бали.
а) Впишіть перелічені слова у відповідний стовпчик таблиці: термометр, мензурка, секунда, метр, годинник, маса, лінійка, час, градус, літр, об'єм, спідометр, довжина, сантиметр, сантиметр квадратний, висота, температура, Ньютон, терези, Кельвін, метр за секунду, шлях, кілограм.
Фізичний прилад |
Фізична величина |
Одиниця вимірю-вання |
|
|
|
б) Впишіть перелічені слова у відповідний стовпчик таблиці: свинець, лінійка, грім, рейка, хуртовина, алюміній, світанок, буран, вода, парта, спирт, термометр, ножиці, ртуть, сніго-пад, захід Сонця, стіл, мідь, вертоліт, нафта, кипіння, скло, постріл, заметіль, пластилін, дощ, електрична лампа, глина, телефон, вухо.
Фізичне явище |
Фізичне тіло |
Речовина |
|
|
|
в) Знайдіть відповідність між фізичною величиною і вимірювальним приладом:
температура |
секундомір |
об' єм рідини |
динамометр |
маса |
лінійка |
швидкість |
термометр |
час |
мензурка |
сила |
спідометр |
шлях (довжина) |
терези |
г) Знайти відповідність між тілом і речовиною:
склянка |
дерево |
гайка |
вода |
одноразовий посуд |
скло |
олівець |
глина |
глечик |
залізо |
льодяна статуя |
пластмаса |
д) Знайдіть відповідність між фізичною величиною та її одиницею вимірювання:
температура об'єм маса швидкість час площа сила шлях |
кг мм хв см² Н °С дм³ м/с |
3) Дати відповіді на запитання. (5 хв).
Командам пропонуються запитання. З команди відповідає один з гравців. Право відповіді нада-ється тій команді, яка першою підніме руку для відповіді. Відповідь оцінюється у 2 бали.
- Чому вода завжди тече з вищого рівня на нижчий?
- Чому не розв'язується бант, вплетений у косу?
- Чому камінець можна запустити, використовуючи гумову рогатку?
- Чому риби «слизькі»?
- Чому влітку їздять на возі, а взимку на санах? 6.
4) Склади задачу. (15 хв.)
Кожна команда отримує набір приладів і необхідних пристосувань для виконання завдання. За-вдання оцінюються у 3 бали.
Склади експериментальну задачу, запиши її умову та розв'яжи її, маючи:
- Дріт, олівець, лінійку;
- Кілька кульок і мензурку з водою;
- Монети по 1 коп. і лінійку;
- Тіло на пружині і метроном;
- Мензурку без поділок, посудину з водою і ложку;
ІІІ. Підведення підсумків (4 хв). Капітани команд підраховують отримані бали кожним учасником та всією командою разом. Оголошується найсильніша команда.
Розминка. |
|
1. |
Що вивчає фізика? |
2. |
Які природничі науки ви ще знаєте? |
3. |
Що називається фізичним тілом? |
4. |
Що називається фізичним явищем? |
5. |
Перерахуйте види фізичних явищ. |
6. |
Які явища належать до механічних? |
7. |
Які явища є звуковими? |
8. |
Які явища є тепловими? |
9. |
Які явища належать до світлових? |
10 |
Які явища належать до електричних? |
11. |
Які явища належать до магнітних? |
12. |
Що таке речовина? |
13. |
Що називається матерією? |
14. |
Які методи наукового пізнання ви знаєте? |
15. |
Що таке спостереження? |
16. |
Що таке дослід? |
17. |
Що називається фізичною величиною? |
- Які фізичні величини ви знаєте?
- Що таке одиниці вимірювання фізичної величини?
- Які одиниці вимірювання ви знаєте?
- Що таке вимірювальні прилади?
- Які вимірювальні прилади ви знаєте?
- Чим характеризуються вимірювальні прилади?
- Що називається ціною поділки?
- Як визначити ціну поділки приладу?
- Що називається фізичним терміном?
- Які фізичні терміни ви знаєте?
- Що таке макросвіт?
- Що таке мегасвіт?
- Що таке мікросвіт?
- Які тіла характерні для мегасвіту?
- Які тіла характерні для мікросвіту?
- Що називається взаємодією двох тіл?
- Що таке сила?
- Назвіть відомі вам сили.
- Що називається силою тяжіння?
- Коли діє сила тяжіння?
- Що таке сила тертя?
- Чим зумовлена сила тертя?
- Що таке сила пружності?
- Коли виникає сила пружності?
- Що називається деформацією?
- Які сили характерні для мегасвіту?
- Як називається прилад для вимірювання атмосферного тиску?
- Як називається прилад для вимірювання сили?
- Як називається прилад для вимірювання швидкості?
- Як називається прилад для вимірювання температури?
- Як називається прилад для вимірювання об'єму рідини?
- Скільки полюсів має магніт?
- Як взаємодіють між собою магніти?
- Що таке електризація тіл?
- Коли тіла електризуються?
- Наведіть приклади електризації тіл.